//
مهدیه سرلک 2020-05-09 16:00:54  

پردازنده‌های Core اینتل (تخصصی)


پردازنده‌های Core اینتل (تخصصی)

پردازنده های Core

در زمان تولید پنتیوم 4 اینتل دریافت که مصرف برق بالای معماری NetBurst یک مشکل جدی می­شد زیرا هرقدر سرعت ساعت افزایش مییافت مصرف انرژی نیز بالا می رفت. در قلب مشکل 13 مرحله خط داخلی عمیق بود که پردازنده راسریع اما ناکارامد میکرد. در ادامه تکامل پردازندههای نسخههای سریعتر، چند هستهایها راه حل مورد نیاز برای افزایش کارایی و کاهش مصرف انرژی به طور چشمگیری بود. سرانجام اینتل راه حل کاملی در پردازندههای سیار خود داشت که اکنون به عنوان  کاملترین پردازندههای  PC در جهان شناخته  میشوند.

در ابتدا با  Pentium M پردازندههای سیار اینتل یک معماری داخلی کاملا متفاوت از پردازندههای دسکتاپ  یعنی Pentium 4  استفاده کردند. در حقیقت پردازنده سیار Pentium M بر اساس  Pentium III بود. برای خلق یک پردازنده دسکتاپ جدید، اینتل با پردازنده های سیار به شدت کارآمد  شروع کرد و سپس چندین ویژگی و تکنولوژی جدید برای افزایش کارآیی به آن افزود. این پردازندههای جدید از ابتدا با چیپهای چند هستهای با دو یا چند هسته برای هر چیپ فیزیکی طراحی شدند. نتیجه این توسعه  خانواده پردازندههای  core  بود که 27 جولای 2007 به عنوان   core 2 مطرح شد.

 

Intel-CPU-Pentium-M

 

خانواده core 2 اینتل

طرح میکرومعماری به شدت کارآمد  core در خانواده پردازنده  core 2،  40% کارآیی بهتر و  40% از نظر مصرف انرژی از  Pentium D  نسل قبلی بهتر است. هچنینن  جالب  توجه است  که  پردازنده core 2 Duo نسل سوم پردازنده دو هسته ای اینتل است. نسل نخست پردازنده  Pentium D   برای   دسکتاپ بود و نسل دوم پردازنده core Duo برای PC سیار بود.

 

Intel-CPU-core2-duo

 

نام پردازنده core 2 و میکرو معماری core  گیج کننده است زیرا نام core برای پردازنده های Core Solo  وCore Duo ، جانشین  Pentium M در خانواده پردازنده های سیار اینتل،  نیز استفاده می شود. شگفت اینکه  core solo و  Duo  با میکرو معماری core اینتل یکی نیست ولی به عنوان نقطه شروع توسعه برای  core 2  به کار رفتند. پردازنده­های Core Solo و Duo  ساختمان داخلی متفاوت دارند و در خانواده پردازنده های core 2 قرار نمیگیرند. چون پردازندههای Core Solo و Duo تنها به عنوان پردازندههای سیار مطرح میشوند اینجا پوشش داده نمیشوند.

پردازنده  Core 2  به عنوان یک پردازنده دو هستهای مطرح میشود اما پس از آن  نسخههای 4 هستهای نیز منتشر شده است. نسخههای دوهستهای پردازندههای core 2، 291 میلیون ترانزیستور دارند در حالیکه نسخههای 4 هستهای دو برابر یا 582   میلیون تراتزیستور دارند. آنها مشمول 1MB یا 2M  کش  L2برای هر هسته میشوند که بیشینه 8MB  کل L2 در نسخههای چهار هسته ای است. در ابتدا همه روی ورقه های 300mm با یک فرآیند 65 نانومتری ساخته شدند اما پس از آن نسخه های 45nm  نیز منتشر شدند.

 

intel-CPU-core2-quad

 

 نکات برجسته میکرو معماری core   شامل موارد زیر است:

 1. اجرای پویای گسترده
 2. قابلیت مصرف انرژی هوشمند
 3. کش هوشمند پیشرفته
 4. دسترسی به حافظه هوشمند
 5. ارتقا رسانه دیجیتال پیشرفته

خانواده core 2 شامل هم پردازندههای دو هستهای و هم 4 هستهای با 5 نام مختلف میشود:

 1. Core 2 Duo
 2. Celeron
 3. Pentium
 4. Core 2 quad
 5. Core 2 extreme

همه‌ی پردازنده‌های خانواده  core 2 توسیعهای 64 بیتی همچنین SSSE 3 که 32 دستورالعمل جدید را به SSE3 اضافه میکند را پشتیبانی میکنند این پردازندهها  EIST (تکنولوژی پیشرفته  Speed stepاینتل) را پشتیبانی میکنند و پشتیبانی سخت افزاری بیشتری برای تکنولوژی مجازی سازی فراهم می‌نمایند.

خانواده پردازنده Core i جایگزین Core 2 شدند و شامل پنج نسل میکرو معماری زیر می شوند:

 1. Nehalem : نسل نخست
 2. Sandy Bridge : نسل دوم
 3. Ivy Bridge: نسل سوم
 4. Haswell: نسل چهارم
 5. Broadwell: نسل پنجم

 

 

Intel-CPU-corei-9

 

مطلب بالا را مبتوانبد از لینک زیر دانلود کنید..

 

منابع


UPGRADING AND REPAIRING PCs 22 nd Edition Scott M. Mueller مترجم:ثنا سلیمانی
آشنایی با گیت‌های منطقی (2019)

یک گیت منطقی مداری است که می تواند براساس ورودی های خود تصمیم بگیرد که در خروجی بله بگوید یا خیر. در این آموزش گیت‌های منطقی شامل گیت NOT، گیت NAND، گیت NOR، گیت XOR، گیت AND و در نهایت گیت OR به صورت پایه‌ای و آکادمیک معرفی خواهند شد. از دانشجو انتظار می‌رود در پایان آموزش با نماد منطقی، جدول صحت، مدار الکترونیک، جبر بولی گیت‌های منطقی آشنا باشند..

CPUها و عوامل موثر بر سرعت آن‌ها

پردازنده‌ها (CPU) را می‌توان از طریق دو پارامتر اصلی سرعت و پهنای باند شناخت. سرعت پردازنده، به معنای میلیون‌ها و میلیاردها سیکل در هر ثانیه می‌باشد. سه مشخصه مهم در یک پردازنده وجود دارند که بر حسب پهنای باند پردازنده بیان می‌شود و عبارتند از...

CPUها و جدیدترین سوکت‌های آن‌ها (جدید)

معرفی سوکت‌های تولید شده برای پشتیبانی از پردازنده‌های نسل‌های بعد از Pentium 4 و کلیه سوکت‌های اینتل تا May 2019

CPUهای AMD : جدیدترین سوکت‌های AMD

معرفی جدیدترین سوکت‌های شرکت AMD ازسوکت‌ AM2 تا سوکت FS1B به همراه معرفی پردازنده‌هایی که پشتیبانی می‌کنند و ویژگی‌های کلیدی آن‌ها

CPUها و بسته‌بندی‌های آن ( آموزش با تصویر)

بسته بندی PGA رایج ترین بسته بندی تراشه پردازنده می باشد که تاکنون مورد استفاده قرار است. نام PGA از PIN GRID AREA گرفته شده است که یک آرایه شبیه یک توری از پایه‌ها در آن موجوداست تراشه‌های PGA

CPUها و شکاف‌ها و اسلات‌های آن‌ها

راهنمای جامع برای انتخاب برداصلی (MainBoard) برای کامپیوترها با در اختیار داشتن پردازنده یا انتخاب پردازنده مناسب برای بردهای اصلی (MainBoard) مختلف از روی سوکت یا شکاف‌های مادربرد

CPUها و نسل‌های پردازنده از ابتدا تا اکنون

پردازنده‌های نسل اول شامل پردازنده های 8088 و 8086 و 880186 و 80188 وهم پردازنده ی 8087 می شوند. نسل دوم پردازنده‌های PC یک جهش بزرگ در سرعت وکارایی سیستم ایجاد کردند. این پردازنده ها شامل پردازنده های 286 و

CPUها یا پردازنده‌های اولیه ( تخصصی)

شرکت اینتل با ساخت اولین ریزپردازنده در سال 1971 و با معرفی تراشهی 4004 اعتبار یافت. پردازندهی 4004 با سرعت 108 کیلوهرتز اجرا میشد. پردازنده 4004 شامل 2300 ترانزیستور است و دریک فرایند 10میکرونی ساخته شده است. گذرگاه داده آن..

RAM ها و فناوری‌های ساخت آن‌ها

حافظه RAM فضای کاری پردازنده رایانه می باشد در واقع RAM یک ذخیره‌گاه است که برنامه‌ها و داده‌هایی که توسط پردازنده مورد استفاده قرار می گیرد در انجا قرار دارد. RAMها به دودسته ی کلی DRAM و ...

RAM ها و تفاوت ظاهری ماژول آن‌ها

ماژول های حافظه RAM به سه دسته تقسیم بندی شده اند:SIMM ،DIMM RIMM. SIMM یک ماژول حافظه ی فیزیکی با دو نوع اصلی ...

RAM ها و علت طراحی ماژولار آن‌ها

در گذشته حافظه‌های RAM از طریق تراشه‌های منفرد روی سیستم‌ها نصب می‌شد. به دلایلی که در متن مقاله قید شده این تراشه‌ها به صورت ماژول‌های حافظه‌ی SIMM، DIMM،RIMM طراحی شدند..

پردازنده‌های Core اینتل (تخصصی)

معرفی کلیه CPUهای جدید اینتل بعد از Pentium 4 تا می 2019 و معرفی آخرین نسل‌های پردازنده‌ها